Swing trading – co to za strategia?
Czym jest swing trading? To dość wygodna strategia, która zakłada otwieranie i utrzymywanie pozycji w średnim terminie. Inwestorzy tworzą tu pozycje trwające od ponad jednego dnia do nawet kilku tygodni. Istotą prawidłowo przeprowadzonego swing tradingu powinno być połączenie analizy technicznej z fundamentalną. Co jeszcze warto wiedzieć o tej formie inwestycji?
Swing trading – co to jest?
Handel swingowy to specyficzny rodzaj wejścia na rynek, który plasuje się pomiędzy day tradingiem a podejściem długoterminowym. Inwestorzy, którzy korzystają ze swing tradingu, szukają krótko i średnioterminowych zysków z wybranych instrumentów finansowych. Tego typu inwestycja trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni. W tym czasie inwestor utrzymuje pozycję długą (kupno) lub krótką (sprzedaż) przez więcej niż jedną sesję handlową.
Swing trading zakłada, że dany rynek ma optymalną zmienność i będą się na nim pojawiały zmienności czy „fale” (tzw. swingi). Wynika to z faktu, że trend wzrostowy niejako „faluje” i bardzo rzadko pojawia się sytuacja, że wykres po prostu rośnie. Częściej mają miejsce różnego rodzaju „fale”. I to właśnie z tych ruchów próbuje korzystać inwestor.
W handlu wahadłowym inwestor stara się uchwycić korzystny dla siebie ruch cenowy. Nie ma tu jednak zorientowania na bardzo odległy termin – optymalny staje się natomiast krótki i średni czas inwestowania. Po takim niedługim czasie inwestor wychodzi bowiem z inwestycji i poszukuje kolejnej okazji, również w średnim terminie. Strategia jest chętnie stosowana w przypadku obecności na rynku Forex czy podczas handlu kryptowalutami.
Najoptymalniejszą strategią do szacowania sytuacji rynkowej jest tutaj połączenie analizy technicznej z fundamentalną.
Swing trading – strategia, która może zadziałać
Ze względu na charakterystykę swing tradingu najlepiej jest korzystać z niego wtedy, gdy na rynku obserwujemy silne trendy. W takim przypadku łatwiej jest uchwycić wahania cen i z nich skorzystać. Trudności może generować za to rynek, który się konsoliduje. Typowe pójście w bok sprawia bowiem, że niełatwo jest wyznaczyć znaczące zmiany cen. W swing tradingu duże znaczenie ma pojawiająca się zmienność. To dzięki temu generowanych jest więcej okazji.
Swing trading to poszukiwanie punktów zwrotnych, czyli momentów, w których cena danego aktywa całkowicie zmienia swój trend. Inwestorzy w takim przypadku utrzymują pozycje dłużej niż w strategii scalpingu czy day tradingu. Oczekują też swoistej zmiany w trendzie cenowym. Momentem wejścia w transakcje jest czas, gdy cena osiąga lokalne minima, zaś punkt wyjścia następuje, gdy pojawiają się maksima cenowe. Co ważne, wszystkie ruchy wykonywane są w stosunkowo krótkim czasie, więc ewentualne zyski (lub – w przypadku niepowodzenia strategii – straty) mogą pojawiać się tutaj szybciej.
Zalety i wady handlu w formule swing
Jak większość strategii, tak i swing trading ma niewątpliwe zalety, ale i pewne minusy.
Plusem swing tradingu jest na pewno fakt, że nie potrzeba tu aż tak dużego zaangażowania, jak w przypadku handlu dziennego. Nie musisz więc dokładnie śledzić każdej najdrobniejszej zmiany, która zachodzi, ponieważ horyzont czasowy Twojej inwestycji jest nieco dłuższy (np. wspominane kilka tygodni). Ponadto swing trading pozwala czerpać zyski z większości wahań rynkowych. Co więcej, do analizowania sytuacji przyda Ci się tutaj tylko analiza techniczna, choć dla pełnego obrazu dobrze jest uzupełnić ją także o dane fundamentalne.
Niestety, swing trading ma też pewne minusy. Szczególnym problemem może tu być ryzyko, które nie dotyczy chociażby innej strategii – day tradingu. Mowa o wahaniach, które pojawiają się w nocy lub w trakcie weekendu i których ryzyko inwestor musi tu uwzględniać. Ponadto wykorzystując strategię swing tradingu, możemy zanotować znaczne straty, gdy na rynku pojawiają się nagłe odwrócenia trendów. Jeszcze jednym minusem może być fakt, że traderzy swingowi pomijają często zyskowne trendy długoterminowe, właśnie na rzecz ruchów rynkowych w krótszej perspektywie.
Dla kogo jest swing trading?
Swing trading to doskonała opcja dla tych, którzy szukają balansu pomiędzy krótkim a długim terminem. Z jednej strony strategia ta nie wymaga aż tak dokładnego monitorowania jak day trading. Z drugiej zaś jest o wiele bardziej dynamiczna niż klasyczne podejście długoterminowe. W swing tradingu nie musisz też utrzymywać wysokiej dyscypliny handlowej, a interwał czasowy jest szczególnie sprzyjający dla początkujących inwestorów.
Ponieważ swing trading jest dość elastyczną propozycją handlu, zyskujesz tu więcej wolnego czasu dla siebie. Spora część inwestorów łączy to podejście z codziennymi obowiązkami. Ten rodzaj inwestowania nie wymaga więc porzucenia etatu czy zrezygnowania z własnego hobby na rzecz tradingu. Handel swingowy daje większą swobodę działania i sprawia, że możemy wygodnie zestawiać go z innymi aktywnościami.
Handel swingowy może być dobrą opcją dla początkujących traderów. Wymaga ona nieco więcej cierpliwości niż chociażby day trading, ale z drugiej strony daję większą dynamikę niż utrzymywanie pozycji typu long-term. Minusem może okazać się tutaj ryzyko pojawiające się szczególnie w nocy i w weekendy.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.