Kupno i sprzedaż w ciągu jednego dnia roboczego? To właśnie istota day tradingu. Takie krótkoterminowe podejście do rynku ma swoje zalety i wady. Dowiedz się, czy maksymalnie skrócony horyzont czasowy to dobre rozwiązanie również dla Ciebie!

Day trading – co to jest?

Wśród opcji inwestycyjnych znajdziesz wiele możliwości. Jedną z nich jest obrót krótkoterminowy, który polega na otwieraniu i zamykaniu pozycji w bardzo krótkim czasie. Czasem to miesiąc, tydzień, dzień, a nawet kilka sekund. Inwestor korzysta tutaj z niewielkich ruchów na rynku, dzięki którym generuje natychmiastowy zysk lub odnotowuje stratę. Warto wiedzieć, że jeśli krótkoterminowe inwestycje dotyczą jednego dnia – mówimy o day tradingu.

Typowy day trading polega na rozpoczynaniu i zakończeniu transakcji tego samego dnia, czyli w ciągu jednej sesji handlowej. Trader tym samym nie pozostawia swoich pozycji na kolejny dzień, realizuje je natomiast w ramach aktualnej sesji. I choć to podejście może wydawać się wielu dość „ekspresowe”, to jednak na rynku można spotkać także jeszcze bardziej dynamiczny rodzaj tradingu – scalping.

Jakie są plusy day tradingu? Na pewno należy do nich szybkość wykonywania transakcji, wysoka dynamika, a także natychmiastowy dostęp do ewentualnych zysków. Niestety, rozwiązanie ma też swoje ciemniejsze strony. Szybkie tempo zwiększa także ryzyko transakcji. Ponadto inwestor musi cały czas mieć rękę na pulsie, aby móc śledzić zmiany rynkowe i natychmiastowo na nie reagować. Te aspekty sprawiają, że day trading to rodzaj obecności na rynku, która wymaga od inwestora nakładów czasowych, dogłębnych analiz, a także doświadczenia. Większość transakcji day tradingowych odbywa się z wykorzystaniem instrumentów pochodnych z dźwignią finansową, co powoduje dalszy wzrost ryzyka.

Day trader – kim jest na rynku?

Day traderów określa się często mianem drobnych spekulantów. Tacy uczestnicy rynku decydują się na przeprowadzanie transakcji dziennych z udziałem małych sum. Tego typu strategia nie przynosi więc jednorazowo imponujących zysków, ale powtarzana wielokrotnie może zaowocować – w przypadku ruchów rynku zgodnych z naszymi oczekiwaniami – dobrymi wynikami.

Dynamiczne działania day traderów dodają rynkowi płynności, a ich posunięcia można określić jako spekulacyjne. Ruchy rynkowe są tu często skierowane przeciwko temu, co wykonują duzi animatorzy rynku. Taki rodzaj polaryzacji wymaga więc od obu stron wyjątkowej czujności. Ponadto warto wiedzieć, że bardzo często ruchy drobnych spekulantów oddziałują realnie na giełdę, np. wpływając na wahania cen.

Jaki jest profil day tradera? To spekulant, który umie szybko podejmować decyzje. Wartą opanowania umiejętnością jest tutaj niepoddawanie się emocjom, które pojawiają się bardzo często w trakcie day tradingu. Dobrze jest też mieć konkretną strategię działania, doświadczenie rynkowe, a także czas na wykonywanie i analizowanie tego typu obecności na giełdzie.

Day trading – strategie

Decydujesz się na handel intraday? Poznaj najbardziej znane strategie day tradingu, które mogą przydać Ci się podczas Twojej obecności na rynku:

  • Scalping – wspominany już w tekście scalping to rodzaj podejścia do rynku, który odznacza się bardzo dużą dynamiką. Wejście i wyjście z transakcji odbywają się w ekspresowym tempie. Ponadto w scalpingu nawet niewielkie ruchy cen mogą przełożyć się na ewentualny zysk lub stratę. Celem tradera, który wybiera strategię scalpingu jest szybki i niewielki zysk.
  • Swing trading – swing trading jest strategią, którą zazwyczaj wykorzystuje się w tradingu od jednego dnia do kilku tygodni. Inwestorzy poszukują tutaj krótko i średnioterminowych zysków. Podejście zakłada, że rynek ma zawsze optymalną zmienność, co dowodzi temu, że zawsze będą pojawiały się tutaj „fale”, czyli tzw. swingi. Z tych ruchów, posiłkując się przy tym analizą techniczną i fundamentalną, próbuje właśnie korzystać inwestor.
  • Handel trendami – traderzy wykonują transakcje zgodnie z kierunkiem, w jakim porusza się rynek. W przypadku trendu wzrostowego i szczytów cen inwestor kupuje aktywa na dłuższe pozycje, a gdy pojawia się trend spadkowy i ceny zaliczają coraz to niższe dołki – trader sprzedaje aktywa i otwiera pozycje krótkie.
  • Przepływy pieniężne – wskaźnik przepływów pieniężnych to wielkość, która pokazuje, czy dane aktywo może być wyprzedane lub wykupione. Całość bazuje nie tylko na cenie aktywa, ale także na wolumenie. Porównując liczbę transakcji w dniu poprzednim z liczbą w dniu bieżącym, można otrzymać informację, czy przepływ gotówki był pozytywny, czy negatywny.
  • Strategia mean reversion – teoria, według której różne ceny i miary wartości (w tym m.in. wskaźnik cena-zysk) w końcu powracają do swojej historycznej średniej. Inwestor często posiłkuje się tutaj analizą techniczną, aby znaleźć aktywa, które wykazują trend odbiegający od swojej średniej historycznej.

Day trading – jak zacząć?

Day tradingowa strategia rynkowa może być kusząca dla wielu początkujących uczestników rynku. Teoretycznie, aby rozpocząć day trading musisz posiadać rachunek u brokera oraz umieć korzystać z platformy handlowej. W praktyce dobrze jest przy tym operować wypracowaną już strategią tradingu, dzięki której Twoje działania nie będą chaotyczne czy powodowane emocjami.

Aby być jak najlepszym day traderem, dobrze jest też cały czas poszerzać swoją wiedzę. Darmowe kursy online, poradniki czy nawet wskazówki, które przekazują doświadczeni uczestnicy rynku – to wszystko dostępne jest obecnie na wyciągnięcie ręki. W sieci znajdziesz wiele materiałów, dzięki którym usystematyzujesz swoją wiedzę i zweryfikujesz ją w praktyce.

Z praktycznego punktu widzenia na początku przygody z day tradingiem warto skupić się na niewielkiej liczbie instrumentów, a także obserwować zaledwie kilka rynków. To zapewni Ci większy spokój podczas wykonywania pierwszych ruchów rynkowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku Forex? Day trading to jedna ze strategii, które są tu bardzo często stosowane. Polega ona na dynamicznym wchodzeniu i wychodzeniu z pozycji w ramach jednej sesji giełdowej. I choć faktycznie rozwiązanie może wygenerować szybkie, acz niewielkie zyski, to jednak zawsze trzeba pamiętać, że każdorazowo obecność na rynku wiąże się ze sporym ryzykiem i ewentualną możliwością utraty środków.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.