Czy inwestowanie w kryptowaluty jest dla każdego, co warto wiedzieć o wirtualnych pieniądzach, no i jak zacząć, aby nie popełnić najprostszych błędów? W tym tekście zajmujemy się szeroko pojętymi kryptowalutami. Jak to działa i czego można się spodziewać, wchodząc na ten dający szerokie perspektywy, ale także generujący pewne ryzyka rynek?

Kryptowaluty – jak zacząć?

Teoria dotycząca kryptowalut jest dobrze znana praktycznie każdemu inwestorowi. Kryptowaluty to rodzaj zdecentralizowanych, czyli niepodlegających ingerencji rządów, cyfrowych środków, które wymieniane są w wirtualnych transakcjach. Choć kryptowaluty nie są dostępne w formie fizycznej, mają „pokrycie” w blokach danych, które są wykopywane przez tzw. minerów. Technologia, na której opiera się rynek kryptowalut to blockchain, czyli łańcuch bloków. Wykorzystuje on funkcje kryptograficzne i algorytmiczne do zapisu i synchronizacji danych.

Jak zatem rozpocząć swoją przygodę z tymi popularnymi kryptoaktywami? W pierwszej kolejności warto jest rozważyć, czy ten rodzaj ryzykownych transakcji jest na pewno przeznaczony dla nas. Trudno bowiem ukrywać, że takie inwestycje cechują się dużą zmiennością, co może powodować utratę części lub nawet całości inwestowanych środków. Przed przystąpieniem do inwestycji należy poznać przynajmniej same podstawy tradingu i zrozumieć, jak działa blockchain. To pozwoli Ci zorientować się, czym tak naprawdę jest technologia, która opiera się tylko i wyłącznie na danych dostępnych w sieci.

Dobrze jest też sprawdzić, czy broker, z którym rozpoczynamy współpracę, będzie w stanie poprawnie obsłużyć nasze transakcje. Najlepiej wybierać podmioty o ugruntowanej pozycji na rynku, a także oferujące intuicyjne platformy do inwestowania. Kolejnym aspektem jest określenie, jaką kwotę możesz w ogóle przeznaczyć na inwestycje. Pamiętaj, że w optymalnym przypadku powinny to być dodatkowe środki, których utrata nie nadszarpnie Twojego domowego budżetu. Nigdy nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić – potrzebnych do spłaty zobowiązań lub bieżącego utrzymania.

Inwestowanie w kryptowaluty – zalety

Aby podejść obiektywnie do tematu inwestowania w kryptowaluty, dobrze jest poznać zarówno plusy, jak i minusy tego rodzaju lokowania środków.

Wśród zalet kryptowalut można wymienić przede wszystkim zdecentralizowanie całego rynku. Oznacza to, że Bitcoin czy Ethereum działają bez udziału pośredników rynkowych jak banki czy inne instytucje. Całość wymiany odbywa się w trybie Peer-to-Peer, czyli bezpośrednio pomiędzy uczestnikami rynku. To pozwala korzystać z sieci na własnych warunkach, ale przestrzegając jednocześnie ustalonych zasad. Każdy może dowolnie dołączyć do tej wymiany i w dowolnym momencie ją opuścić. Decentralizacja sprawia, że sieć nie jest sterowana przez jedną grupę czy organizację, co eliminuje manipulowanie systemem. Warto przy tym pamiętać, że współcześnie większość obrotu odbywa się na konkretnych giełdach kryptowalut, a nie w zdecentralizowanym systemie „bazowym”.

Korzystając z kryptowalut, nie trzeba więc czekać na akceptację pośredników czy obawiać się możliwych blokad środków. Sieć jest demokratyczna, otwarta, transparentna, przejrzysta, a przez to godna zaufania. Ponadto należy wspomnieć, że kryptowaluty są łatwo dostępne, cieszą się dużą popularnością i są zazwyczaj instrumentami bardzo płynnymi, stąd łatwo je kupić, ale i sprzedać. Plusem jest też szeroki wachlarz dostępnych opcji inwestycyjnych oraz stały rozwój tego typu technologii. Dodatkowo, wirtualne monety dają nierzadko możliwość zysku, ale jednocześnie jak każda inna forma inwestycji mogą prowadzić także do strat.

Kryptowaluty – jak to działa w praktyce i jakie są wady?

W kwestii wad kryptowalut należy wymienić, oprócz wysokiego ryzyka, także dużą niestabilność cen i zasadniczo ogromną niepewność w kwestii ich wartości. To druga – nieco gorsza – strona opisywanej wcześniej decentralizacji. Żadne państwo czy podmiot zewnętrzy nie są bowiem w stanie zagwarantować jakiejkolwiek stabilności cyfrowych monet. Ponadto nie można też pomijać faktu, że kryptowaluty nie są elementem rynku finansowego i tym samym nie podlegają regulacjom czy nadzorowi chociażby ze strony Komisji Nadzoru Finansowego, co zmieni się jednak niebawem wraz z wejściem w życie rozporządzenia MICA.

Oczywiście nie oznacza to, że wchodząc w tego typu transakcje jesteśmy całkowicie bezbronni. Wymiana kryptowalut może być objęta innymi przepisami, np. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy czy finansowania terroryzmu. Samodzielnie jednak musimy podjąć decyzję, czy tego typu instrumenty finansowe są dla nas odpowiednie.

Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty? Gdzie inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty wymaga oczywiście wkładu finansowego. Trudno jest jednak jednoznacznie określić, ile trzeba zainwestować w kryptowaluty, aby uzyskać satysfakcjonujące zwroty. Jedni inwestorzy będą traktowali e-środki jako sposób na dywersyfikację portfela i ze względu na duże ryzyko, będą operować tu na niewielkich kwotach, często także w długim terminie. Inni gracze, którzy nastawieni są na bardziej agresywne podejście, mogą chcieć lokować w Litecoiny czy Ripple większe sumy lub grać w formule intraday.

Warto w tym momencie nadmienić, że wiele platform oferujących dostęp do kryptowalut zakłada minimalne progi wejścia w inwestycje. Zazwyczaj są to kwoty niewielkiego rzędu, jednak dobrze jest mieć ten fakt na uwadze.

Gdzie inwestować w kryptowaluty? Na pewno wykorzystując do tego giełdy kryptowalutowe. Zakup popularnych monet może odbywać się także poprzez kantory kryptowalut czy specjalne bankomaty. Przykładem jest maszyna z Bitcoinami – bitomat.

Handel kryptowalutami może odbywać się także poprzez platformy, które oferują dostęp do rynku Forex i dają możliwość wejścia w transakcje CFD, czyli kontrakty na różnice kursowe. Można tu skorzystać m.in. z pozycji długich, krótkich czy dźwigni finansowej, ale nigdy nie wejdzie się w posiadanie walorów bazowych. Ten rodzaj inwestycji, w którym inwestuje się więcej kapitału niż posiada, odznacza się możliwością osiągania bardzo wysokich zwrotów, ale też sporym ryzykiem, dlatego lepiej nie decydować się na niego pochopnie.

Kryptowaluty – w co inwestować, jeśli interesuje Cię ten temat? Na pewno warto rozważyć najpopularniejsze opcje jak Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP) czy EOS. Te innowacyjne produkty mogą być dobrym pomysłem na rozproszenie portfela dla inwestorów, którzy mają większą tolerancję na ryzyko.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.