Jak i gdzie kupić akcje? Jak zacząć nimi handlować?

Wbrew pozorom handlowanie akcjami nie jest zarezerwowane tylko dla zawodowych maklerów. Inwestować mogą także osoby nieprofesjonalne. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać, od czego zacząć, oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera.
Wedle statystyk rynek akcji należy do najskuteczniejszych sposobów na pomnażanie kapitału, choć nie jest wolny od ryzyka. Z reguły im dłuższy horyzont, tym większa szansa na wypracowanie stopy zwrotu przekraczającej inflację. Obok rosnącej wyceny walorów drugim profitem inwestowania w akcje mogą być dywidendy, czyli udział w podziale zysków wypracowanych przez emitentów tychże papierów.
Inwestowanie w akcje można rozpocząć w każdym momencie, pod warunkiem że dysponuje się środkami, na których utratę można sobie pozwolić. Eksperci zgodnie przekonują, że nie powinno inwestować się środków niezbędnych na bieżące utrzymanie. Załóżmy jednak, że masz takie pieniądze i chcesz je przeznaczyć na zakup akcji. Jak to robić? Co trzeba wiedzieć, żeby rozpocząć handlowanie papierami wartościowymi?
Jak i gdzie można kupić akcje? Podstawowe informacje
W dobie powszechnego dostępu do internetu i digitalizacji najprostszym sposobem na handel akcjami jest otwarcie rachunku inwestycyjnego w wyspecjalizowanej firmie. Tylko za jej pośrednictwem można kupować i sprzedawać akcje będące w obrocie publicznym, czyli notowane na giełdzie papierów wartościowych.
Takie walory mają charakter zdematerializowany. Innymi słowy: fizycznie nie istnieją. Tak jak pieniądze na koncie w banku są zapisami elektronicznymi na serwerach podmiotu będącego częścią infrastruktury obrotu. W Polsce dba o to Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW).
Akcje można kupować nie tylko w obrocie wtórnym, ale też w ofercie pierwotnej (IPO). To sytuacja, gdy jakaś spółka debiutuje na parkiecie. Zapisy na jej walory przyjmują firmy świadczące usługi giełdowe.
Prowadzeniem konta inwestycyjnego zajmuje się dom / biuro maklerskie, czyli instytucje mające stosowne uprawnienia nadane im przez organy państwowe. Bardzo często takie firmy są częścią banków.
Aczkolwiek mogą również funkcjonować jako samodzielne podmioty, które dają dostęp do innych segmentów rynku finansowego, np. Foreksu. Dzięki temu umożliwiają też handel innymi niż akcje instrumentami finansowymi, np. kontraktami CFD, kryptowalutami czy opcjami.
Jak zacząć handlować akcjami krok po kroku?
Mając już rachunek maklerski, zyskuje się dostęp do giełdy, czyli instytucji organizującej obrót papierami wartościowymi. Poprzez arkusz zleceń łączy ona inwestorów chcących kupić akcje z tymi, którzy je mają i są zainteresowani ich zbyciem.
Jak kupić akcje? Trzeba zalogować się na swoje konto inwestycyjne. Następnie w systemie transakcyjnym (np. WebTrader, MetaTrader 5) należy złożyć odpowiednie zlecenie, w którym określa się:
- nazwę spółki, której walory chcemy nabyć,
- liczbę papierów,
- preferowaną cenę nabycia,
- datę ważności zlecenia.
Jeśli na rynku znajdzie się odpowiednia podaż, a cena będzie zgodna z oczekiwaniami sprzedających, transakcja dojdzie do skutku. Tak w uproszczeniu wygląda handel akcjami. Warto przy tym zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu – przykładowo, część niedoświadczonych traderów może zainwestować w instrumenty pochodne (np. w CFD), mylnie przyjmując, że inwestują w akcje rzeczywiste. Dlatego zawsze należy uważnie badać, jakie instrumenty są faktycznie przedmiotem nabycia.
Niektóre instytucje umożliwiają składanie zleceń także poprzez infolinię oraz w oddziałach stacjonarnych.
Wybór brokera do handlu akcjami
W Polsce usługi związane z przyjmowaniem i realizacją zleceń giełdowych świadczy kilkadziesiąt firm inwestycyjnych i banków mających siedzibę w naszym kraju. Do tego dochodzą podmioty zagraniczne funkcjonujące na rodzimym rynku na mocy unijnych przepisów. Niektóre robią to w formie oddziału, inne – bez otwierania oddziału.
Gdzie kupować akcje? W której firmie otworzyć rachunek inwestycyjny? Wybór brokera do handlu akcjami ułatwi przeanalizowanie ich ofert pod kątem kilku kryteriów:
Bezpieczeństwo
Czy i jakiemu nadzorowi podlega dostawca usługi? Czy ma wymagane zezwolenia? Ze względu na bezpieczeństwo swoich pieniędzy lepiej wybrać ofertę firmy mającej siedzibę w UE / EOG.
Szerokość oferty
Do jakich, poza akcjami, instrumentów daje dostęp dany broker? Czy umożliwia handel na zagranicznych giełdach, które pozwalają na dywersyfikację portfela? A jeśli tak – czy pozwala zawierać transakcje w walutach obcych i dostarcza dokumenty ułatwiające rozliczenie podatkowe?
Koszty
Ile wynoszą prowizje od transakcji? Czy występują inne koszty?
Dostępność supportu
W jakich godzinach pracuje biuro obsługi klienta? Czy prowadzi obsługę w języku polskim? Jak można się z nim skontaktować? Jak szybko reaguje na pytania?
Wygoda inwestowania
Czy dostęp do platformy tradingowej możliwy jest też z poziomu aplikacji mobilnej?
Potencjalne koszty handlu akcjami
Inwestowanie w akcje wiąże się z opłatami. Najważniejsze rodzaje kosztów to:
- Prowizje transakcyjne – od zakupu i sprzedaży waloru (uwaga na prowizje minimalne, które zwiększają koszty inwestowania małych kwot).
- Opłata za przechowywanie instrumentów zagranicznych – zwykle dotyczy portfela o dużej wartości.
- Opłata za prowadzenie rachunku brokerskiego – najczęściej można jej uniknąć, zawierając choć jedną transakcję we wskazanym okresie rozliczeniowym.
- Koszty przewalutowania – dotyczy transakcji na giełdach zagranicznych, jeśli broker nie umożliwia zawierania transakcji w walucie lokalnej.
- Opłata za dostęp do notowań w czasie rzeczywistym – zwykle inwestor ma bezpłatny dostęp online tylko do jednej najlepszej oferty na dany walor.
- Koszty przelewów z rachunku i na rachunek – w przypadku krajowych dostawców raczej nie występują.
Jakie strategie inwestycyjne stosować w handlu akcjami?
Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie o to, jak inwestować w akcje. Na wybór strategii wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to:
- Horyzont inwestycyjny i cel – po co inwestujemy, jaka stopa zwrotu nas usatysfakcjonuje?
- Stosunek do ryzyka – czy dopuszczamy duże wahania cenowe (w zamian za potencjalnie większy zysk) czy raczej wolimy ich unikać (godząc się na ewentualnie mniejszy zarobek)?
- Posiadany kapitał – ile możemy przeznaczać na handel akcjami?
- Wiedza i znajomość rynku.
- Czas, jaki można poświęcić na taką aktywność – czy jesteśmy w miarę regularnie śledzić informacje rynkowe, doniesienia ze spółek?
Przy założeniu perspektywy długoterminowej i raczej małego zaangażowania czasowego podstawową strategią wartą rozważenia jest inwestowanie w spółki dywidendowe i uśrednianie cen zakupów (regularne dokupowanie walorów bez względu na cenę). Gdy mamy więcej czasu i akceptujemy większe ryzyko, ciekawą opcją może być podejście market oppurtunieties (szukanie okazji rynkowych). Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd. Ava Trade EU Ltd. nie oferuje akcji rzeczywistych – za pośrednictwem tego brokera możliwe jest pośrednie inwestowanie w akcje, poprzez instrumenty pochodne (w tym CFD).