Co to Copy Trading?

If you want to open a Copy trading account, simply click on the button below. If you want to learn more about Copy trading, read the full article.

Join AvaTrade and enjoy the benefits of trading with a regulated broker!

Co to Copy Trading?

Copy trading (kopiowanie ruchów tradera) to sposób na automatyzację działań na rynkach finansowych polegający na naśladowaniu ruchów innych traderów. Z metody tej często korzystają początkujący inwestorzy, którzy nie wiedzą jeszcze, jak skutecznie handlować różnymi aktywami, dlatego podpatrują zachowania innych osób z branży. Natomiast bardziej doświadczeni inwestorzy automatyzują w ten sposób swoją pracę.

Copy trading, podobnie jak klasyczny obrót aktywami, polega na otwieraniu pozycji na różnych rynkach, np. FX, CFD czy rynku kryptowalut, a następnie zamykaniu ich, gdy wartość aktywów wzrośnie. Oczywiście wiąże się to z ryzykiem – statystycznie 74–89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w związku z copy tradingiem. Dlatego inwestuj tylko tyle, ile jesteś w stanie stracić, bez względu na to, jaką formę inwestycji wybierzesz.

Kopiowanie innych traderów to dobra strategia dla wszystkich tych, którzy nie mają czasu lub doświadczenia w samodzielnym zarządzaniu portfolio inwestycyjnym. Wielu brokerów, w tym AvaTrade, umożliwia copy trading oraz oferuje niezbędne do niego narzędzia. Niektóre z nich trzeba obsługiwać ręcznie, inne są w pełni automatyczne.

Copy trading – zalety

Copy trading ma wiele zalet – oto te najważniejsze z nich:

 • Pozwala początkującym traderom zapoznać się z nowym środowiskiem i nabrać doświadczenia w inwestowaniu.
 • Pomaga niedoświadczonym traderom zdobywać nowe umiejętności poprzez obserwowanie innych.
 • Umożliwia bardziej doświadczonym traderom dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz czerpanie z tego profitów.
 • Pozwala na dużą różnorodność instrumentów finansowych. Można wykorzystywać tę strategię, obracając walutami, akcjami, towarami i wieloma innymi aktywami.
 • Tworzy społeczność traderów, w skład której wchodzą zarówno doświadczeni, jak i początkujący inwestorzy. Pozwala na wymianę pomysłów i strategii.

Jak kopiować innych inwestorów i czerpać z tego profity?

Oto co możesz zrobić, aby zacząć handlować aktywami poprzez copy trading:

 1. Najpierw musisz wybrać rzetelnego brokera, który zapewni twoim transakcjom bezpieczeństwo. Może być to AvaTrade.
 2. Teraz jest czas na utworzenie konta w platformie i zautomatyzowanie niektórych procesów. W AvaTrade oferujemy narzędzia takie jak ZuluTrade i DupliTrade.
 3. Gdy konto jest już aktywne, zobaczysz listę traderów, których możesz śledzić, wraz z statystykami, które zazwyczaj zawierają rachunek zysków i strat oraz poziom ryzyka. Wybierz z pośród nich osobę, która najlepiej odpowiada twoim celom.

Copy investing czy mirror trading (handel lustrzany) stały się bardzo popularne wśród inwestorów na całym świecie, przede wszystkim dlatego, że dzięki nim wielu traderów jest w stanie zwiększać swoje umiejętności i jednocześnie czerpać zyski z transakcji przy minimum wysiłku. Copy trading znacząco ułatwia początkującym inwestorom wejście na rynek. Bazując na doświadczeniach innych inwestorów, mogą osiągać większe zyski. Nie są one jednak gwarantowane. Trading zawsze wiąże się z ryzykiem.

Wzrost znaczenia copy tradingu

Istnieją dwa zasadnicze typy traderów. Pierwsi biorą udział w licznych seminariach, wdrażają skomplikowane strategie, podążają za trendami rynkowymi i korzystają z eksperckich stawek za opłaty transakcyjne. Druga grupa chce osiągać możliwie jak największe zyski przy niewielkich nakładach wysiłku. To właśnie z myślą o nich powstał copy trading i mirror trading.

Wzrost znaczenia copy tradingu w ostatnich 5 latach wynika stąd, że wielu traderów zaufało temu systemowi i czuje się komfortowo z tym, że nie handluje w pojedynkę. W AvaTrade oferujemy zaufane źródła sygnałów dostarczane przez najlepszych ekspertów w branży.

Copy trading nie jest jednak zarezerwowany wyłącznie dla niedoświadczonych inwestorów. Doświadczeni traderzy także korzystają z tej opcji, m.in. w celu researchu rynku. Znacząco oszczędza to czas i pomaga w tworzeniu nowych strategii.

Social trading i copy trading – różnice

Copy trading uznawany jest za formę social tradingu, jednak występują między nimi znaczące różnice:

 1. Copy trading wiąże twoje konto z kontem innego tradera. Wówczas jego działania są powielane na twoim koncie. Jeśli przyjęta strategia okazuje się słuszna – zyskujesz. Jeśli nie – tracisz zainwestowane pieniądze. To pasywny proces – w praktyce trader, z którym powiązane jest konto, wykonuje całą pracę, a w wielu przypadkach kopiowanie jest całkowicie zautomatyzowane.

Istnieją także platformy i aplikacje do copy tradingu, które działają w sposób pół-automatyczny, gdzie trader może decydować, czyje ruchy będzie kopiować. Generalnie copy trading jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących inwestorów. Ma jednak pewne wady – spowalnia uczenie się nowych umiejętności i może skutkować dużymi stratami, jeśli zdecydujesz się kopiować ruchy nieodpowiedniego tradera.

 1. Tymczasem social trading to strategia inwestowania, w której niemałą rolę odgrywają media społecznościowe. Korzystając z nich, inwestorzy informują się wzajemnie o swoich działaniach i strategiach.

Niektóre platformy social tradingowe oferują komunikatory i czaty, z pomocą których inwestorzy mogą wymieniać się informacjami. Znajdziemy na nich także personalizowane feedy i notyfikacje od traderów, których najbardziej cenimy.

Social trading pozwala inwestorom uczyć się od siebie nawzajem. Jednocześnie pochłania więcej czasu niż copy trading. Istnieje też ryzyko, że treści w mediach społecznościowych będą odciągać inwestora od głównych zadań. Tym sposobem łatwo przegapić różne atrakcyjne sytuacje na rynku.

Zarówno social trading, jak i copy trading mogą być atrakcyjnymi strategiami dla inwestorów. Najważniejsze to wybrać taką, którą lepiej odpowiada naszym aktualnym potrzebom. W AvaTrade oferujemy obydwa te rozwiązania: zarówno aplikację do social tradingu, jak i platformę do copy tradingu.

Jednocześnie uczulamy na ryzyko związane z tymi formami inwestowania.

Kto dostarcza sygnały rynkowe?

W AvaTrade współpracujemy wyłącznie z zaufanymi dostawcami sygnałów dla copy tradingu. Bazując na ich doświadczeniu, masz szansę na ponadprzeciętne zyski. Nawet najlepsi i najbardziej doświadczeni traderzy mogą jednak się jednak mylić, dlatego miej na względzie ryzyko związane z tego rodzaju transakcjami.

Copy trading z AvaTrade

Oferujemy szeroki wybór narzędzi i produktów do copy tradingu, spośród których warto wymienić:

 • ZuluTrade – szeroką ofertę sygnałów rynkowych od doświadczonych dostawców.
 • DupliTrade – możliwość łatwego kopiowania działań doświadczonych traderów.
 • AvaSocial – możliwość znaczniej automatyzacji działań.

Połączenie globalnej reputacji AvaTrade z najlepszej jakości sygnałami rynkowymi sprawia, że traderzy obdarzają nas zaufaniem, wiedząc, że ich interesy są dobrych rękach.

Czym są sygnały rynkowe?

Dzięki sygnałom rynkowym otrzymujesz notyfikacje, takie jak sugestie odnośnie do tego, w co warto obecnie zainwestować lub z jakich transakcji się wycofać. Mogą one do Ciebie spływać przez wiadomości SMS, e-mail lub na tablicy w platformie.

Oczywiście, niezwykle ważne jest, aby uważnie wybierać sygnały i korzystać wyłącznie z rad traderów, którzy mają na koncie jakieś sukcesy. Na względzie trzeba mieć też ryzyko utraty środków. Jest ono nieuchronnie związane z copy tradingiem, ponieważ nawet najbardziej doświadczeni traderzy nie są w stanie wszystkiego przewidzieć.

Zazwyczaj sygnały są generowane na podstawie różnego rodzaju czynników technicznych i trendów. Jeśli chcesz, możesz tworzyć je samodzielnie, korzystając z analiz technicznych.

Kim są dostarczyciele sygnałów rynkowych?

Sygnały rynkowe mogą być tworzone zarówno przez ludzi, jak i algorytmy, które zostały zaprogramowane tak, aby je wychwytywać na rynku.

W AvaTrade korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł sygnałów dla copy tradingu. Mimo to należy pamiętać, że trading zawsze wiąże się z ryzykiem straty, w związku z czym nie należy inwestować w niego więcej pieniędzy, niż jesteśmy gotowi stracić.

Dostawcami naszych sygnałów są fundusze hedgingowe, doświadczeni maklerzy i eksperci zarządzający pieniędzmi. Oznacza to, że decydując się na copy trading i mirror trading z wykorzystaniem naszej platformy, zyskujesz dostęp do wiedzy i doświadczenia uznanych traderów. Mimo tych niewątpliwych atutów nie jesteśmy w stanie całkowicie ochronić Cię przed ryzykiem, ponieważ jest ono częścią tradingu.

Copy Trading – popularne pytania i odpowiedzi

 • Czy muszę posiadać doświadczenie w tradingu, aby kopiować ruchy traderów?

  Jeśli planujesz wyłącznie naśladować innych traderów, doświadczenie nie jest konieczne, aczkolwiek bywa przydatne, np. gdy trzeba wybrać tradera, na którego działaniach będziemy się wzorować. Warto analizować działania obserwowanych traderów, aby lepiej zrozumieć branżę i rządzące nią mechanizmy. Jeśli jesteś początkujący i boisz się utraty pieniędzy, pamiętaj o opcji demo, dzięki której możesz sprawdzić się jako trader, zanim zasilisz konto prawdziwymi pieniędzmi.

   
 • Czy copy trading jest ryzykowny?

  Jeśli poświęcisz wystarczająco dużo czasu na przeanalizowanie działań i historii traderów, których zamierzasz kopiować, jest szansa na to, że osiągniesz zyski. Pamiętaj jednak, że trading w każdej formie niesie za sobą ryzyko utraty zainwestowanych pieniędzy. Weź również pod uwagę to, że dawne sukcesy tradera nie są gwarancją jego przyszłych sukcesów. Nawet jeśli trader handlował z zyskiem przez ostatnie trzy lata, wciąż może się zdarzyć, że zacznie osiągać straty w momencie, gdy postanowisz naśladować jego działania. Jak zwykle przypominamy, aby nie inwestować więcej, niż jest się gotowym stracić.

   
 • Jak wybrać dobrego tradera do copy tradingu?

  Kopiowanie działań tradera, którego inwestycje osiągają nad wyraz wysokie stopy zwrotu (300%), może wydawać się kuszące, ale lepiej mieć się na baczności. Takie osoby często bardzo dużo ryzykują, aby osiągnąć tak wysokie zyski. Zamiast tego szukaj traderów, którzy osiągają stopy zwrotu na poziomie 10% czy 30%. Dobrze również, aby trader był aktywny i zawierał co najmniej jedną transakcję tygodniowo. Świadczy to o tym, że trader stara się rozszerzać swoją działalność, zamiast blokować pieniądze w jednej inwestycji. Chcąc nieco ograniczyć (jednak nie całkowicie wykluczyć) ryzyko, możesz naśladować działania więcej niż jednego tradera.