Currency trading

Forex jest najbardziej płynnym i obszernym rynkiem na świecie. Pod względem handlowanych wartości nie ma sobie równych. Według szacunków wartość inwestycji walutowych sięga 5-ciu trylionów dolarów dziennie, co znacznie przewyższa dzienne inwestycje w akcje na całym świecie.

Podstawy inwestowania w waluty

Kiedy inwestujesz w pary walutowe, najprościej mówiąc kupujesz jedną, a sprzedajesz drugą z walut. Spójrzmy na prosty przykład ilustrujący ten schemat: jedną z popularnych par walutowych jest EUR/USD. EUR jest symbolem waluty euro, natomiast USD symbolizuje dolara amerykańskiego. W wyżej wspomnianej parze, EUR nazywamy walutą bazową, a USD walutą kwotowaną.

Stosunek walut jest jedną wartością, mimo tego, że odnosi się do 2 walut. Innymi słowy, inwestujesz w parę EUR/USD, nie w EUR ani USD.

Pójdźmy trochę dalej w objaśnianiu tego przykładu, dodając liczby. Jeśli założymy, że cena EUR/USD to 1.2345, oznacza to, że €1=$1.25. Inaczej mówiąc euro jest silniejsze od dolara, lub potrzeba więcej dolarów, żeby kupić euro.

Kilka podstawowych zwrotów w handlu walutami

Główne pary walutowe

Inwestując w waluty, na co dzień spotkasz się z sześcioma głównymi parami walutowymi: GBP/USD, USD/CHF, USD/JPY, USD/CAD, AUD/USD i EUR/USD. Są to po prostu najczęściej inwestowane pary walutowe na świecie, charakteryzujące się również największą zmiennością. Dla inwestujących w główne pary walutowe AvaTrade gwarantuje niskie spready, co jest kolejnym powodem, dla którego warto nas wybrać.

Drugorzędne pary walutowe

Przeciwieństwem są pary drugorzędne, czyli rzadziej inwestowane pary. Nie są tak płynne jak pary główne i często charakteryzują się szerszymi spreadami. Generalna zasada mówi, że drugorzędną parą jest każda para nie zaliczająca się do głównych par. W AvaTrade masz szeroki wybór drugorzędnych par walutowych do inwestycji.

Egzotyczne pary walutowe

Egzotyczne pary walutowe zwykle zawierają walutę kraju z rynków wschodzących. Ich egzotyczność nie ma żadnego związku z położeniem geograficznym kraju, ale raczej z utrudnieniami w inwestowaniu nimi. Pary egzotyczne są z reguły niepłynne, z szerokimi spreadami i mniej licznymi organizatorami rynku. Przykłady egzotycznych par walutowych zawierają np. południowoafrykański randa (ZAR), hongkońskiego dolara (HKD) lub meksykańskie peso (MXN).

Teraz, gdy już znasz się na handlu walutami, otwórz konto w AvaTrade i zacznij inwestować w Twoje wybrane główne, drugorzędne i egzotyczne pary walutowe.