Kryptowaluta

Pod koniec 2008 roku Bitcoin pojawił się na scenie jako pionier kryptowalut, okrzyknięty przyszłością pieniądza. Od tego czasu pojawiło się wiele innych kryptowalut, z których każda ma swoje unikalne cechy. Podczas gdy wiele z nich może pochwalić się atrakcyjnymi cechami pieniężnymi, inwestorzy są szczególnie zaintrygowani ich potencjałem jako cyfrowego magazynu wartości. Nic dziwnego, że tak wielu traderów zagłębia się w świat handlu kryptowalutami.

Gotowy do handlu kontraktami CFD na kryptowaluty? Otwórz konto już dziś i zacznij handlować!

Czym zajmują się górnicy kryptowaluty?

Kryptowaluty są wykorzystywane jak gotówka, ale wydobywane jak złoto. Kopanie to nic innego jak proces weryfikacji transakcji kryptowalutowej. Ludzie na całym świecie dokonują transferów kryptowaluty z portfela do portfela, podczas gdy górnicy wykorzystują moc obliczeniową komputerów do utrzymania łańcucha bloków i weryfikacji takich transakcji.

Przy wprowadzaniu nowej kryptowaluty jej twórcy ogłaszają ile jednostek zostanie wydobytych. Po osiągnięciu tej liczby nie można produkować dalszych jednostek. Pierwszą walutą cyfrową, jaka została wprowadzona, był Bitcoin, który do dziś pozostaje punktem odniesienia dla wszystkich innych walut cyfrowych. Do innych walut, które zapewniły sobie miejsce w kryptowalutowej alei sław należą Ethereum, Ripple, Litecoin, EOS oraz waluty pochodne w tym Bitcoin Cash i Bitcoin Gold.

Łańcuch bloków – technologia stojąca za kryptowalutami

W przeciwieństwie do tradycyjnych transakcji, transfery kryptowalutowe nie są obsługiwane przez banki czy inne instytucje finansowe. Każda płatność dokonywana za pomocą e-waluty jest odnotowywana w cyfrowym rejestrze zwanym łańcuchem bloków.

Co to jest łańcuch bloków (blockchain)?

Lista zapisów transakcji, zwanych blokami, które są powiązane ze sobą i zaszyfrowane. Łańcuch bloków stale się powiększa i jest całkowicie otwarty dla każdego. Każdy blok w łańcuchu zawiera:

 • 1.Dane nadawcy i odbiorcy oraz liczbę jednostek e-waluty.
 • 2.Hash, który służy za unikatowy odcisk palców.
 • 3.Hash poprzedniego bloku w łańcuchu.

Po utworzeniu nowego bloku jest on przesyłany do wszystkich użytkowników sieci. Każdy użytkownik dokonuje weryfikacji bloku, po czym jest on dodawany do łańcucha bloków.

Każda z wielu kryptowalut, jakie dziś istnieją, posiada swój własny łańcuch bloków, a skomplikowane algorytmy leżące w sercu łańcucha bloków są generowane przez komputer. Do zawarcia transakcji w łańcuchu bloków potrzebujesz e-portfela (lub portfela kryptowalutowego).

Co to jest Tangle?

Największym problemem łańcucha bloków jest zależność od górników. Właśnie dlatego w 2016 r. utworzono IOTA (aplikację Internetu rzeczy). IOTA walczy także z rosnącymi opłatami transakcyjnymi i skalowalnością sieci. Łańcuch bloków IOTA nosi nazwę Tangle. Jest to łańcuch bloków bez bloków i bez łańcuchów. W tym systemie użytkownicy sami odpowiadają za walidację transakcji. Oznacza to, że nie ma potrzeby zatwierdzania transakcji przez górników, dzięki czemu użytkownicy nie ponoszą opłat, a proces przebiega szybciej.

Co to jest portfel kryptowalutowy?

Oprogramowanie lub urządzenie umożliwiające przechowywanie i wymianę kryptowalut. Każdy portfel kryptowalutowy jest unikatowy i szyfrowany. Przesyłając środki pieniężne, w rzeczywistości wysyłasz szyfrowaną wiadomość do odbiorcy. Tylko portfel kryptowalutowy odbiorcy może odszyfrować tę wiadomość i przyjąć środki. Uznaje się, że portfel kryptowalutowy w postaci urządzenia posiada kluczowe zalety w stosunku do portfela kryptowalutowego w postaci oprogramowania:

 • Jest odporny na wirusy i złośliwe oprogramowanie
 • Klucze prywatne nie są eksponowane na komputer użytkownika
 • Nie wymaga importu do oprogramowania
 • Bezpieczniejszy i bardziej interaktywny
 • Wykorzystuje oprogramowanie open source, które umożliwia walidację całej operacji na urządzeniu
 • Może służyć do przechowywania wielu różnych kryptowalut

Dlaczego warto obracać kontraktami CFD na kryptowaluty z AvaTrade?

 • Bezpieczeństwo bez kompromisów – dzięki nadzorowi sześciu organów regulacyjnych oraz odrębnym rachunkom Twoje środki są chronione przez cały czas.
 • Szeroki wybór kryptowalut – Obracaj wieloma różnymi kryptowalutami dostępnymi na naszych platformach transakcyjnych.
 • Bez ukrytych opłat – Oferujemy całkowity brak prowizji i opłat bankowych od transakcji!
 • Kryptowaluty nigdy nie śpią – AvaTrade jest jednym z niewielu brokerów, którzy oferują obsługę i wsparcie przez całą dobę w 14 językach.
 • Wysoka dźwignia finansowa – Powiększ swój kapitał początkowy dzięki wysokiej dźwigni finansowej i zapewnij sobie ekspozycję znacznie przewyższającą saldo na Twoim rachunku.  Do 2:1 (dla rezydentów UE), 25:1 (dla rezydentów spoza UE).
 • Ogranicz swoje ryzyko – Możesz ustawić poziomy zysku i straty za pomocą zleceń Stop Loss lub Take Profit. Określ maksymalną kwotę, jaką jesteś gotów zaryzykować, spekulując ceną, lub ustaw poziom cenowy, przy którym chcesz zrealizować zyski. Dostępne są także zlecenia przyszłościowe, takie jak Buy Stop czy Buy Limit.
 • Obracaj kryptowalutami w powiązaniu z walutami fiducjarnymi – W przeciwieństwie do wielu giełd, które pozwalają swoim klientom obracać kryptowalutami wyłącznie w powiązaniu z innymi kryptowalutami, nasi klienci mogą obracać kryptowalutami także w powiązaniu z walutami fiducjarnymi (USD, EUR, JPY itp.).

Dlaczego warto obracać kryptowalutami z AvaTrade?

AvaTrade oferuje wszystkim inwestorom możliwość obrotu wieloma wiodącymi walutami cyfrowymi 24/7. Ze względu na ogromną popularność kryptowalut w ostatnich latach, stały się one instrumentem powszechnym i konwencjonalnym. Głównym celem tej nowej technologii jest umożliwienie ludziom dokonywania zakupów, zawierania transakcji i inwestowania bez uzależnienia od banków lub innych instytucji finansowych.

Odkryj wszystkie korzyści z obrotu kryptowalutami z AvaTrade:

Dlaczego warto obracać kryptowalutami z AvaTrade?

 • Rozpocznij obrót już od
 • Szeroki asortyment najpopularniejszych kryptowalut
 • Konkurencyjne stopy swap
 • Możesz zająć pozycję krótką (SPRZEDAŻ) na kryptowalucie i potencjalnie zarobić na spadku jej ceny
 • Brak ryzyka ataku hackerskiego lub kradzieży portfela
 • Dźwignia finansowa w wysokości do
 • Całodobowa obsługa i wsparcie w 14 językach
 • Kwotowania i wykresy na żywo
 • Obrót na zaawansowanej platformie MT4
 • Chwytaj okazje rynkowe „w drodze” z aplikacją AvaTradeGO

Obrót kryptowalutami z AvaTrade vs obrót na giełdzie kryptowalutowej

FunkcjonalnośćAvaTradeGiełda
Proces wprowadzenia/rejestracjiInwestorzy mogą od razu rozpocząć obrótBezpośrednie otwarcie rachunku to długotrwały proces
Szybkość otwarcia pozycjiNatychmiastKażda transakcja jest potwierdzana przez panel arbitrażowy i trwa do 30 sekund
RegulacjaAvaTrade jest regulowana na 5 kontynentach i nieustannie monitorowanaGiełda kryptowalutowa nie podlega nadzorowi organów regulacyjnych
Potencjał zarobkowyPotencjalna możliwość realizacji zysku przy trendzie spadkowymMożliwość realizacji zysku wyłącznie przy trendzie zwyżkowym
BezpieczeństwoBrak ryzyka ataku hackerskiego lub kradzieży portfela kryptowalutowegoWysokie ryzyko ataku hackerskiego lub kradzieży portfela kryptowalutowego
Realizacja transakcjiNatychmiastWymagana izba rozliczeniowa
PłynnośćEkstremalnie płynnaPłynna
ProwizjeBrakObowiązkowe

najpopularniejsze obecnie kryptowaluty:

Oto najpopularniejsze obecnie kryptowaluty:

Bitcoin, Bitcoin Cash i Bitcoin Gold

Bitcoin

Ta waluta z gigantycznym potencjałem nie tylko otworzyła drzwi pozostałym walutom, ale z dumą wiedzie prym na globalnych rynkach. Pilnuje się, aby wyprodukowano nadmiernej ilości Bitcoina, a maksymalna uzgodniona ilość wynosi 21 mln jednostek. Na początku istnienia waluty kurs wynosił 1 $ do 1309 BTC. Już wkrótce los się odwrócił i w 2017 r. Bitcoin osiągnął rekordową wartość 19.783,21 $. Z pewnością był to znaczący krok milowy dla twórcy Bitcoina Satoshiego Nakamoto.

Bitcoin Cash (BCH) został utworzony 1 sierpnia 2017 r. w wyniku „twardego widelca” Bitcoina, dając początek nowej wersji łańcucha bloków z innymi zasadami. Dzięki przejściu z głównego łańcucha bloków Bitcoina do nowej wersji, oprogramowanie może obsługiwać większą liczbę transakcji.

Bitcoin Gold (BTG) jest rezultatem drugiego podziału Bitcoina (tj. drugą wersją pochodzącą od kodu źródłowego Bitcoina). Wersja ta zachowuje historię transakcji Bitcoina, co oznacza, że jeśli posiadałeś Bitcoina przed podziałem, teraz posiadasz taką samą ilość Bitcoin Gold. Kryptowaluta ma na celu wprowadzenie alternatywnego algorytmu wydobywania, który charakteryzuje się mniejszą wrażliwością na optymalizację opartą na ASIC, dzięki czemu użytkownicy mogą zarobić więcej podczas swoich cyklów komputerowych.

Waluty alternatywne (Alt-coins)

Waluty alternatywne to ogólne określenie stosowane do kryptowalut, które powstały po sukcesie Bitcoina. Początkowo były to kopie naśladujące oryginalnego Bitcoina. Dzisiaj ich liczba przekracza 1000 i ciągle rośnie. Większość kryptowalut wchodzi do obrotu po przeprowadzeniu oferty ICO (Initial Coin Offering – forma crowdfundingu), podczas której twórcy pozyskują środki finansowe, oferując do sprzedaży ograniczoną liczbę pierwszych jednostek waluty w celu sfinansowania rozwoju technologicznego. Dotychczas, oprócz walut wymienionych poniżej, wyemitowano takie kryptowaluty jak Namecoin, Peercoin, Bytecoin, Deutsche eMark, Novacoin, Cryptogenic Bullion, Quark, DarkCoin i Mangocoinz (na smartfony).

Ethereum

Ethereum (ETH) to więcej niż tylko waluta – to coś jak jeden gigantyczny komputer łączący w sobie wiele komputerów rozsianych po całym świecie. Ethereum potrafi odpowiadać na skomplikowane żądania. Jego zdolność do przechowywania rewolucyjnych programów komputerowych, znanych jako kontrakty smart, daje mu przewagę nad Bitcoinem i przyciąga uwagę banków z całego świata. Te oraz inne czynniki sprawiły, że w 2017 r. wartość Ethereum wzrosła o prawie 10.000%!

Litecoin

Litecoin (LTC) jest pod wieloma względami podobny do Bitcoina i jest jednym z weteranów na rynku kryptowalut. Jednakże, są dwie zasadnicze różnice pomiędzy Litecoinem i Bitcoinem: szybkość i ilość. Utworzenie bloku Bitcoina trwa 10 minut, a w przypadku Litecoina potrzeba tylko 2,5 minuty, czyli 4 razy mniej. Ponadto, Litecoin przyciąga wielu użytkowników, ponieważ ilość jednostek, jaką można wyprodukować, jest 4 razy większa niż w przypadku Bitcoina! Jednakże, Litecoin wykorzystuje bardzo złożoną kryptografię, a jego „wydobywanie” jest często bardziej skomplikowane niż w przypadku innych kryptowalut.

Ripple

Ripple (XRP) można opisać jako kolejną generację sieci płatniczych. Tę walutę cyfrową wprowadzono z myślą o liderach branży finansowej i jak dotąd pozostaje ona wiodącą technologią. Eksplozja popularności kryptowaluty nastąpiła w 2017 r., a jej kurs wzrósł z 0,0063 $ do ponad 1 $.

EOS

Ta e-waluta jest uznawana za największego konkurenta Ethereum. Łańcuch bloków EOS zyskał sławę ze względu na efektywne zapisywanie i zabezpieczanie transakcji. Jest podobny do łańcucha bloków Ethereum, jednak jest od niej szybsza, bardziej skalowalna, i umożliwia użytkownikom bardziej efektywne budowanie zdecentralizowanych aplikacji. Analitycy rynkowi promują walutę jako „najpotężniejszą infrastrukturę dla aplikacji zdecentralizowanych” i przewidują, że będzie ona pompowana i porzucana, co może generować interesujące okazje transakcyjne w perspektywie krótkoterminowej.

Co sprawia, że kryptowaluty są idealnym instrumentem do obrotu?

Kryptowaluty umożliwiają inwestorom dywersyfikację portfela, ponieważ ich cena jest kształtowana przede wszystkim przez popyt i podaż. Ich wartość ma niską korelację z gospodarką krajową lub wydarzeniami na scenie politycznej. Kiedy w 2017 r. wartość Bitcoina przekroczyła cenę złota, rynki amerykańskie wprowadziły 2 fundusze ETF oparte na Bitcoinie i zaczęły kierować coraz więcej środków instytucjonalnych w stronę świata kryptowalut. W 2017 r. premier Indii Narendra Modi zapowiedział stopniowe zastępowanie pieniędzy papierowych walutą elektroniczną; w 2018 r. Wyspy Marshalla zapowiedziały wprowadzenie kryptowaluty w miejsce dolara amerykańskiego jako swojej waluty; inne banki centralne badają możliwość zastosowania technologii podobnych do łańcucha bloków… Krótko mówiąc, kryptowaluty prawdopodobnie zostaną z nami na dłużej. Na całym świecie rośnie liczba inwestorów, którzy odkryli już zalety kryptowalut:

 • Kryptowaluty umożliwiają inwestorom dywersyfikację portfela inwestycyjnego, ponieważ ich cena jest kształtowana przede wszystkim przez sentyment rynkowy oraz popyt i podaż
 • Szeroki asortyment najpopularniejszych kryptowalut
 • E-waluty oferują nową formę inwestycji o wysokiej zmienności kursów
 • Obrót kryptowalutami trwa 24/7, nawet podczas weekendów

Uwaga: Wysoka zmienność kursów na rynku kryptowalut oferuje niezliczone okazje transakcyjne, ale stwarza też duże ryzyko poniesienia straty.
Z uwagi na wahania cen, obrót niektórymi parami kryptowalutowymi może zostać wstrzymany lub mogą one zostać okresowe usunięte z naszych platform transakcyjnych.
Aby zapoznać się z warunkami obrotu dostępnymi kryptowalutami, wejdź w zakładkę warunki.

Prowadząc obrót za pośrednictwem AvaTrade, zawierasz transakcje na bazie zmian kursu waluty cyfrowej bez fizycznego kupowania samej waluty.