Bollinger Bands – co to jest?

Bollinger Bands – co to jest? Jakie są związane z nimi strategie?
Bollinger Bands to narzędzie, które może znacznie poprawić jakość analizy oraz zwiększyć skuteczność zajmowanych pozycji. Wyjaśniamy, na czym polega i na co uważać przy jego stosowaniu. Podsuwamy też przykładowe strategie możliwe do wdrożenia przy użyciu wstęg Bollingera.
Skuteczność inwestowania na rynku Forex zazwyczaj jest tym większa, im bardziej świadome decyzje podejmuje inwestor. Jego kolejne ruchy powinny być przemyślane i wynikać z dobrze przeprowadzonej analizy sytuacji.
Szanse na sukces może też zwiększyć odpowiednia strategia. Jedna z dostępnych to Bollinger Bands. Co to takiego?
Czym są Bollinger Bands i jak działają?
Wstęgi Bollingera, bo takie jest polskie tłumaczenie tytułowej frazy, to jedno z narzędzi analizy technicznej. Opracował je w latach 80. XX wieku amerykański analityk finansowy John Bollinger.
Wskaźnik służy do określenia rodzaju i siły trendu oraz zmienności rynkowej. Może pomóc w ustaleniu względnych dołków i szczytów cenowych.
Wstęgi Bollingera (lub wstęga Bollingera) składają się z trzech linii:
- górnej – powstałej poprzez dodanie dwukrotności 20-okresowego odchylenia standardowego od średniej ruchomej – wskazuje na szczyt cenowy;
- środkowej, czyli średniej ruchomej (prostej lub wykładniczej), zazwyczaj 20-okresowej;
- dolnej – powstałej wskutek odjęcia dwukrotności 20-okresowego odchylenia standardowego od średniej ruchomej – wskazuje na dołek cenowy.
Całość tworzy więc swego rodzaju pasmo, przez którego pryzmat analizuje się przebieg ceny. Skrajne linie, zwane też ramionami, traktuje się jako poziomy wsparcia i oporu.
Niektóre źródła zalecają, żeby przy wytyczaniu wstęgi używać 2,5-krotności odchylenia z wybranego okresu. Wtedy pasmo obejmie 99 proc. ruchów ceny na wykresie. Dostarczy więc lepszego materiału analitycznego.
Strategia Bollinger bands powstała z myślą o interwale dziennym. Jednak może być używana również w niższych przedziałach czasowych.
Jak interpretować sygnały generowane przez wstęgi Bollingera?
Wskutek fluktuacji ceny wstęgi Bollingera mają różny przebieg na wykresie. Zwężają się i rozszerzają. Co to oznacza i jak to interpretować?
Rozszerzenie wstęgi świadczy o umocnieniu trendu i większym zakresie wahań kursu. Gdy cena jest blisko górnej linii (wierzchołka), zaleca się zamknięcie pozycji. Gdy notowania znajdują się blisko dolnego ramienia (dołka), warto rozważyć wejście na rynek.
Dodatkowe potwierdzenie trendu stanowi sytuacja, kiedy kurs utrzymuje się między liniami środkową i górną (tendencja wzrostowa) albo między środkową i dolną (tendencja spadkowa).
Zwężenie pasma Bollinger Bands informuje o osłabieniu trendu lub konsolidacji (trendzie bocznym). Wówczas panuje mniejsza zmienność. Według wytycznych strategii należy wówczas poczekać na wybicie lub przejść na niższy interwał.
Najczęstsze błędy przy korzystaniu z wstęg Bollingera
Wydawałoby się, że przecięcie przez kurs skrajnych wstęg stanowi sygnał do zajęcia pozycji. Jednak to błąd.
Zazwyczaj po takim incydencie następuje powrót ceny do pasma. Zatem inwestor, który kupi po wybiciu nad górne ramię, nie zarobi na tym w krótkim terminie. Jeśli natomiast sprzeda po przekroczeniu przez kurs dolnego ograniczenia, prawdopodobnie pozbawi się szans na przyszłe zyski.
By tego uniknąć, zaleca się potwierdzać generowane przez wstęgi Bollingera sygnały przy użyciu innych narzędzi, np. techniką price action i wskaźnikiem RSI albo MACD.
Zresztą tak jest z każdym podejściem. Nigdy nie należy podejmować decyzji co do kupna lub sprzedaży instrumentu finansowego wyłącznie na podstawie jednej metody.
Co prawda dopuszcza się stosowanie innych szeregów czasowych niż 20 okresów, ale należy podchodzić do tego ostrożnie. Tak samo jak z używaniem ustawień domyślnych. Dlaczego?
Każde aktywo bazowe i powiązany z nim derywat ma swoją specyfikę. Użycie niewłaściwych ustawień co do szeregu i odchylenia standardowego może istotnie zmienić obraz wykresu i prowadzić do złych wniosków. W związku z tym zaleca się przetestowanie strategii na różnych okresach oraz danych historycznych.
Strategie inwestycyjne oparte na Bollinger Bands
Ramiona wstęgi Bollingera traktuje się jako linie wsparcia i oporu. Zatem narzędzie to można wykorzystać w handlu w przedziale cenowym.
Bollinger Bands zazwyczaj dobrze odzwierciedlają trwałość tendencji rynkowych. Zatem wydają się być odpowiednią techniką do inwestowania z trendem. W zależności od sytuacji trader może otworzyć pozycję długą lub krótką.
Kolejnym pomysłem jest gra na wybicie. O wdrożeniu tej strategii warto pomyśleć, gdy panuje tzw. boczniak. Obrazuje go zamknięcie ramion wstęgi, czyli mała szerokość pasma. W takim układzie można ustawić zlecenia oczekujące powyżej górnej linii / poniżej dolnej linii w zależności od panujących warunków rynkowych.
Kiedy można stosować strategię Bollinger Bands?
Strategia Bollinger Bands zazwyczaj przynosi najlepsze efekty, gdy panuje wyraźny trend. Należy więc obserwować szerokość pasma oraz zachowanie się ceny względem linii środkowej oraz ramion.
Rozszerzanie się wstęgi oraz pozostawanie kursu między średnią ruchomą i ograniczeniem górnym będzie sprzyjać nasileniu / kontynuacji tendencji wzrostowej. Jeśli przy rozszerzającym się pasmie notowania pozostaną między średnią i linią dolną, istnieje duże prawdopodobieństwo dalszego trwania trendu spadkowego.
Wstęgi Bollingera dobrze obrazują zmienność rynkową. Zatem warto rozważyć ich użycie w handlu bardziej ryzykownymi produktami finansowymi jak kontrakty CFD, opcje, kontrakty futures. Aczkolwiek należy się wtedy liczyć z większym ryzykiem utraty kapitału. Nie należy też inwestować w ten sposób środków niezbędnych na bieżące wydatki.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.