Volatility – co to jest zmienność w tradingu?
Podatność na wahania, swoista wrażliwość i zmienność – tak najczęściej tłumaczy się angielskie volatility. Określenie odwołuje się do nieprzewidywanych ruchów cenowych. Wynikają one z podstawowych praw rynkowych – popytu i podaży. Volatility – co to jest, do czego służy i co warto wiedzieć o tym zagadnieniu?
Volatility – co to jest?
Podatność na wahania jest kluczową cechą, która pojawia się na rynkach. To w końcu dzięki niej jedni traderzy zarabiają ponad miarę, a inni tracą niebagatelne sumy. Omawiana w tym tekście volatility to zmienność rynku, czyli wskaźnik zmian cen rynkowych w konkretnym czasie.Gdy pojawia się duża zmienność, ceny rynkowe zmieniają się w bardzo dynamiczny sposób. Te procesy są gwałtowne i często zachodzą w krótkim odstępie czasu.
Tym, co wywołuje zmienność, mogą być dane płynące z gospodarki, nieprzewidziane wydarzenia czy wreszcie zmiany w polityce. Warto wiedzieć, że zmienność mierzy się zazwyczaj na podstawie historycznie pojawiających się zmian w cenach. Przyglądając się spadkom i skokom w tym zakresie, można też typować pewne trendy rynkowe.
Interesującym miernikiem jest tutaj m.in. VIX, czyli tzw. indeks strachu. Volatility index to miara zmienności na amerykańskiej giełdzie. Pokazuje, jak wzrastają lub spadają opcje na popularnym za oceanem indeksie S&P 500. Gdy VIX rośnie, rośnie też zmienność i ceny na rynku. Spadki VIX oznaczają mniejszą zmienność rynkową.
Trading volatility – na czym polega?
Oczywiście omawiane w tekście zjawisko – volatility – znacząco zwiększa ryzyko związane z inwestycjami. Istnieje jednak rzesza fanów wykorzystywania tego typu fluktuacji do planowania kolejnych ruchów rynkowych. Handel zmiennością, czyli volatility trading, to wykorzystywanie zmian rynkowych w codziennych posunięciach giełdowych.
Trading volatility to rozwiązanie, które wybierają najczęściej doświadczeni traderzy, którzy chcą skorzystać z pojawiających się możliwości inwestycyjnych. Ich działanie polega często na otwieraniu i zamykaniu pozycji w krótkim czasie – właśnie w momencie, gdy pojawiają się dynamiczne zmiany rynkowe. Zwiększająca się zmienność wywołuje szeroki zakres wahania ceny, co generuje większe spready cenowe.
Traderzy mogą tu mieć do czynienia z dwoma rodzajami zmienności. Pierwsza z nich to zmienność historyczna, która odnosi się do – jak sama nazwa wskazuje – historycznych cen wybranego przez nas aktywa. Druga – zmienność implikowana – stanowi projekcję inwestorów i pokazuje ich oczekiwania w kwestii zmienności w przyszłości. Obie wartości wyraża się w procentach.
Zmienność – volatility. Wady i zalety handlu
Volatility jest rodzajem dość ryzykownego podejścia do rynku. Ma to zarówno swoje plusy i minusy. W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że nauka skutecznego handlu zmiennością daje traderowi przewagę w czasach chaosu. Tutaj wszelkie trudne sytuacje rynkowe można próbować przekuwać w sukces i upatrywać w nich okazję do inwestycji. Istotą takiego podejścia nie jest skupienie się na wzrostach czy spadkach, ale na tym, jak intensywne będą zmiany – niezależnie czy będą podążać w dół, czy w górę wykresu.
Niestety, volatility trading to także duże pole do strat. Generalnie przyjmuje się, im wyższa zmienność tym wyższe ryzyko. Nieprzewidywalność, gwałtowne zmiany, wszechobecny chaos to bardzo trudne warunki do podejmowania rzeczowych i wyważonych decyzji. Co więcej, w takich warunkach przewidywania odnośnie przyszłości stają się jeszcze trudniejsze niż zwykle. Warto więc zawsze posługiwać się tu dobrze opracowaną strategią handlową, która będzie wyznaczała kierunek działania.
Należy podkreślić, że handel zmiennościami to wymagająca dziedzina tradingu. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań warto zastanowić się, czy na pewno dobrze rozumiesz rynki, zależności, które na nich panują, a także umiesz wytypować czynniki, które wpływają na volatility. Warto też pamiętać o stosowaniu tu narzędzi, dzięki którym zmniejszysz (ale nie wyeliminujesz!) ryzyko. To m.in. ustawianie odpowiednich poziomów stop loss i take profit.
Zmienność rynku – gdzie i jak z niej korzystać?
Trading volatility może sprawdzić się tam, gdzie w grę wchodzą bardziej ryzykowne formy obecności na rynku. Wielu traderów korzysta z volatility, wybierając rynek kontraktów CFD, Forex czy opcji na indeksy. W tego typu inwestycjach pojawia się kolejny czynnik ryzyka, ale i element mogący wpływać na wysokie zyski – dźwignia finansowa. To rozwiązanie pozwala zaangażować większy kapitał niż posiadany, ale jednocześnie znacząco zwiększa ekspozycję na straty. Stąd też zawsze warto dobrze przeanalizować, czy takie działanie jest zgodne z naszą osobistą tolerancją na ryzyko. Nigdy nie należy inwestować środków, na których utratę nie możemy sobie pozwolić!
Aby zacząć handel zmiennością, musisz ponadto umieć mierzyć ją na rynku. Przyda się tu znajomość wspominanego wcześniej indeksu VIX. Dzięki niemu łatwiej oszacujesz poziom strachu, niepewności i niestabilności na rynku. Ponadto wielu inwestorów korzysta także z ATR – Average True Range, czyli średniego rzeczywistego zakresu zmiany. Jeśli wskaźnik jest wysoki, mamy do czynienia ze sporymi zmianami rynkowymi. To czas wybić, wzrostu niepewności, a także zmian kierunku trendu.
Ciekawą opcją szczególnie w przypadku obliczania zmienności na rynku CFD, czyli kontraktów na różnicę kursową, jest także odchylenie standardowe. To działanie polega na szacowaniu, jak daleko ceny odbiegają od swojej średniej. Wysokie odchylenie to automatycznie wysoka zmienność, której często poszukuje inwestor, aby znaleźć zyskowne okazje w handlu. Odchylenie to mierzy się jako pierwiastek kwadratowy z wariancji, która z kolei jest dana średnią arytmetyczną odchyleń od wartości oczekiwanej poniesionych do kwadratu.
Zmienność rynku może stać się zmorą inwestora albo… jego szansą na wyższe zwroty. Wielu traderów korzysta ze zmienności, uprawiając trading volatility. W takim podejściu rynkowym duże wahania cen (bez względu na to, czy oznaczają wzrosty, czy spadki) są okazjami inwestycyjnymi. To dobre – choć niezwykle wymagające i ryzykowne – środowisko do spekulacji i czerpania ewentualnych profitów z niestabilności. W końcu wszystko, co urosło, będzie musiało kiedyś spać i odwrotnie.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.