S&P 500 (US500)
MT5/MT4 Symbol:US_500 |
Instrument:US_500 |
Country:US |
Currency:USD |
Exchange:CME |
Trading Hours (GMT):23:00-21:14 & 21:30-21:59 |
Handel US500
Czym jest indeks Standard & Poor’s 500? Już tłumaczymy. Indeks US500, oparty na indeksie S&P 500, odzwierciedla wyniki 500 największych akcji wiodących spółek wybranych przez ekonomistów w USA i jest notowany na NYSE (ang. New York Stock Exchange) oraz NASDAQ (ang. Nasdaq Exchange). Z ponad 7,8 biliona dolarów „własnych” do indeksu jego aktywa obejmują łącznie około 2,2 biliona dolarów, z czego 80% pokrywa dostępna kapitalizacja rynkowa. Składowe indeksu i wagi są określane przez indeksy S&P Dow Jones, chociaż S&P 500 nadal wykazuje zróżnicowanie i przewagę nad innymi indeksami, tj.:
- Dow Jones Industrial Average (DJIA),
- indeks Russell 2000,
- Nasdaq Composite.
Dlaczego tak się dzieje? Ze względu na metodologię ważenia i zróżnicowaną liczbę okręgów wyborczych. Istnieje również ETF SP500 SPDR.
Historia S&P 500
W 1975 roku Standard & Poor’s wprowadził S&P 500 jako indeks rynkowy śledzący wartość 500 największych spółek notowanych na giełdzie nowojorskiej i giełdzie Nasdaq. Indeks otworzył się na poziomie 386, 36 dnia 1 stycznia 1975 r., a w ciągu pierwszej dekady, która była końcem przysłowiowego boomu gospodarczego, wzrósł do prawie 700. Po 20 latach, pod koniec 1981 r., indeks zaczął spadać (i spadł do 300). Trwało to jednak dosyć krótko, po czym nastąpiła odbudowa. Główną przyczyną odbudowy indeksu była podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w latach 1982–2000 (do 1350%). W 2000 r. giełda doświadczyła tzw. bańki, która była spowodowana lepszym poziomem życia ludzi, wchodzących w status klasy średniej. Do tego panował stabilny klimat gospodarczy, który prowadził do wzrostu jakości życia na całym świecie. Większość spekulantów twierdzi, że było to spowodowane rozwojem sektorów technologicznych i „szumem” wokół prosperującej światowej sieci i Internetu. W końcu bańka pękła – głównie ze względu na to, że technologia mocno wpłynęła na Nasdaq, który wzrósł nawet o 90%. Warto również wspomnieć, że indeks S&P 500 spadł w 2002 roku ponownie do 40% i miał wtedy najmniejszą wartość od momentu powstania. S&P 500 odnotował kolejne „ożywienie” w 2007 r., wzmocnione przez akcje finansowe i towarowe oraz niższe ceny mieszkań. Niestety, z powodu niewywiązywania się z długów spowodowanych spadkiem cen mieszkań system finansowy znalazł się na spirali spadkowej, która wpłynęła na S&P 500 (S&P 500 osiągnął rekordowy poziom w marcu 2007 r. i odnotował spadek o 57%). Przysłowiowa odbudowa trwała 6 lat, dzięki czemu obecnie notowania SP500 wzrosły o 200%.
Skład indeksu S&P 500
Wszystkie elementy S&P 500 są ważone kapitalizacją rynkową w wolnym obrocie, gdzie większe spółki wpływają w dużym stopniu na całkowitą wartość indeksu. Dla przykładu – w marcu 2015 r. suma kapitalizacji rynkowej firm, które składają się na SP500, wynosiła 18,5 biliona dolarów. Największym członkiem był Apple Inc., który przyniósł 720 miliardów dolarów. Najmniejszy z kolei, Diamond Offshore Drilling (DOD), 3,65 miliarda dolarów.
Oczywiście zmiany ceny akcji Apple wpłynęły na ogólny indeks prawie 200 razy bardziej niż DOD ze względu na jego część indeksu. Apple stanowi aktualnie 4% indeksu, a Diamond Offshore Drilling zaledwie 0,02%. Spółki z indeksu wybierane są przez komisję Dow Jones S&P Index – jest ona bardzo zdeterminowana, aby zapewnić prawidłowe odzwierciedlenie amerykańskiej gospodarki.
Zapamiętaj!
Na podstawie zmian w gospodarce firmy są odrzucane lub dodawane, natomiast wykresy S&P 500 są łatwo dostępnym wskaźnikiem pokazującym, jak radzą sobie rynki akcji i gospodarka.
Firmy | Waga indeksu (%) |
Exxon Mobil Corp | 3.1172% |
Apple Inc. | 2.4098% |
Microsoft Corp | 2.0327% |
Procter & Gamble | 1.8204% |
General Electric Co | 1.7028% |
Intl Business Machines Corp | 1.6814% |
Johnson & Johnson | 1.6238% |
JP Morgan Chase & Co | 1.6101% |
AT&T Inc. | 1.5419% |
Chevron Corp | 1.5091% |
Czynniki wpływające na ogólną cenę indeksu SP500
Na cenę indeksu S&P 500 wpływa wiele czynników, zarówno lokalnie (w USA), jak i z globalnego punktu widzenia gospodarczego.
Oprócz różnych ogólnokrajowych zmian gospodarczych (np. ważne wydarzenia, które odbywają się prawie co miesiąc) wpływ będą mieć np. wybory w USA. Z doświadczenia możemy stwierdzić, że przykładowo Brexit i inne wydarzenia polityczne mogą zmienić „nastroje” rynkowe i doprowadzić do zmian notowań SP500. Takie zdarzenia powinny być monitorowane podczas handlu online na indeksy CFD. Innym czynnikiem, który będzie miał wpływ na US500, jest branża importu i eksportu bezpośrednio związana z podażą i popytem zarówno lokalnie, jak i globalnie. Większość inwestorów handlujących tym indeksem musi na bieżąco utożsamiać się z wewnętrznymi i zewnętrznymi zmianami, które będą miały wpływ na nawet najmniejszy ruch na rynku.
Można tego łatwo dokonać, śledząc wykresy handlowe S&P i aktualne trendy. Upewnij się jednak, że śledzisz zmiany wskaźników ekonomicznych, które mają bezpośredni wpływ na amerykańskie akcje i indeksy, m.in.:
- wskaźnik zatrudnienia i bezrobocia,
- dane o produkcie krajowym brutto,
- podwyżki lub spadki stóp procentowych,
- przepisy dotyczące importu i eksportu,
- zmiany polityczne,
- indeks dolara.
Ważne ogłoszenia i wydarzenia (zawsze zaktualizowane) znajdziesz również w naszym kalendarzu ekonomicznym.
US500,informacje handlowe o S&P 500
- kontrakt terminowy S&P (zwany E-Mini), który umożliwia handel od 22:01 do 20:14 (GMT), od poniedziałku do piątku,
- S&P 500 porusza się w krokach co 0,25,
- minimalna wielkość transakcji to 1 jednostka,
- walutą US500, opartą na S&P, jest dolar amerykański.
Handel US500 w oparciu o S&P 500 z AvaTrade
AvaTrade obejmuje rynki globalne, aby być na bieżąco z aktualnymi informacjami, dokładną codzienną analizą i narzędziami handlowymi. Osobisty menedżer portfela udostępniany przez naszą firmę ułatwi podejmowanie świadomych i trafnych decyzji handlowych, m.in. podczas zawierania transakcji US500.
Handel US500 – zalety
- bezpieczeństwo transakcji z globalnie regulowanym brokerem Forex,
- możliwość handlowania indeksem US500,
- brak ograniczeń w tzw. krótkiej sprzedaży,
- wybór działających i wydajnych platform transakcyjnych (np. MetaTrader 4 i MetaTrader 5) na komputery stacjonarne, tablety i urządzenia mobilne, a także dodatki Trading Central, AvaSocial i Guardian Angel,
- internetowa platforma handlowa (nie wymaga pobierania i instalacji),
- handel konkurencyjnymi spreadami,
- wielojęzyczna obsługa klienta 24/7,
- dostępność platform handlu automatycznego.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące handlu US500
- Co to jest indeks US500?
US500, oparty na S&P 500, to indeks ważony kapitalizacją rynkową 500 największych spółek notowanych na giełdzie w Stanach Zjednoczonych. Jest powszechnie uważany za najlepszy wskaźnik amerykańskiego rynku akcji o dużej kapitalizacji. US500 i S&P 500 obejmują firmy z każdej branży, jednak sektor finansowy wyróżnia się tym, że zyskuje najwięcej korzyści.
- Czy powinienem handlować indeksem US500?
S&P 500 jest uważany za najlepszy wskaźnik amerykańskiego rynku akcji o dużej kapitalizacji. Ze względu na jego szerokość i głębokość, każdy może rozważyć opłacalność handlu na US500, który jest oparty na S&P 500. Oznacza to również, że wskaźniki techniczne i sygnały transakcyjne są często bardzo wyraźne na wykresach S&P 500. To sprawia, że indeks okazuje się bardziej wiarygodny (i w niektórych przypadkach łatwiejszy w handlu) niż inne indeksy giełdowe w USA. Z tego powodu, że jest bardzo płynny, inwestorzy znajdą wąskie spready, które ułatwią wejście i wyjście z transakcji.
- Jaka jest najlepsza strategia handlu indeksem US500?
Przede wszystkim może być pomocne określenie ogólnego kierunku rynku – następnie warto handlować tylko w tym kierunku. Doskonałym sposobem na to jest użycie tzw. 200-dniowej średniej kroczącej. Jeśli cena jest powyżej tej średniej, weź pod uwagę tylko długie transakcje, a w przypadku gdy cena jest poniżej, postaw na krótkie transakcje. Następnie traderzy mogą szukać dowolnej liczby wskaźników technicznych lub wzorców cenowych, aby ustalić najbardziej optymalną strategię handlową. Warto jednak wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie będzie się ona zmieniać w czasie, ponieważ różne warunki rynkowe wymagają różnych strategii handlowych.
Dołącz do AvaTrade już teraz – ciesz się konkurencyjnymi spreadami i innymi korzyściami płynącymi z handlu regulowanego u nagradzanego brokera!