Hedging walutowy – co to za rodzaj inwestycji?
Heding to specyficzny rodzaj strategii finansowej. Polega na dodatkowym zabezpieczeniu się przed ryzykiem. Jak poprawnie wykonać hedging walutowy? Po co przeprowadzać taki rodzaj transakcji? Jakie rodzaje hedgingu wyróżniamy? Dowiedz się, jak najlepiej radzić sobie ze zmiennościami rynku!
Hedging – co to za inwestycje?
Każdy, kto choć raz pomyślał o dodatkowym zabezpieczeniu swoich środków, na pewno spotkał się z dwoma kluczowymi pojęciami: dywersyfikacją, czyli rozproszeniem portfela inwestycji oraz strategią z zakresu zarządzania ryzykiem, czyli hedgingiem. Omawiany w tym tekście hedging walutowy to jeden ze sposobów ochrony przed ryzykiem, które wynika ze zmian kursów walut. Wahania na rynku walutowym to norma, ale nie oznacza to wcale, że nie możemy odpowiednio się do nich przygotować i choć w pewnym stopniu próbować minimalizować ryzyko poniesienia strat.
Hedging walutowy pozwala przede wszystkim ograniczyć ryzyko związane ze zmianami walutowymi. To bardzo ważny aspekt m.in. w kontekście podmiotów, których inwestycje obejmują rynki zagraniczne. Niemniej ze strategii hedgingu walutowego korzystają także inwestorzy. Ten rodzaj transakcji pozwala im bowiem ograniczać ekspozycję inwestowanych środków na zmienności wynikające z wahań kursów walut.
Hedging walutowy można przy tym podzielić na dwa główne rodzaje. Jeden to hedging naturalny (tzw. wewnętrzny), który nie wymaga stosowania żadnych instrumentów finansowych, w tym instrumentów pochodnych. Przedsiębiorstwo lub inwestor może tu np. zdywersyfikować swoje źródła przychodu lub koszty w ramach różnych walut.
Ciekawą opcją jest także hedging zewnętrzny, w którym stosuje się konkretne instrumenty znane z rynku walutowego. Jak działa to w praktyce?
Hedging walutowy – jak to działa?
Z jednej strony hedging walutowy może przybrać formę naturalnej ochrony przed skutkami zmian na rynku, z drugiej zaś to rozwiązanie może wiązać się z wejściem na rynek walutowy i stosowaniem instrumentów znanych z tego rynku. W przypadku hedgingu walutowego zewnętrznego inwestor może zabezpieczać się m.in. kontraktami forward, futures, swapami, a także opcjami.
Oto jak działają poszczególne transakcje wykorzystujące mechanizmy zabezpieczające:
- Kontrakty terminowe forward – kurs wymiany waluty, który ustalany jest w dniu zawarcia danej transakcji. Po tym kursie zostanie zawarta transakcja w przyszłości. Tego typu kontrakt jest „szyty na miarę” dla danego inwestora.
- Kontrakty terminowe futures – jedna strona umowy zobowiązuje się kupić, druga zaś odsprzedać określone aktywa w określonym czasie w przyszłości i po określonej cenie. Od kontraktu forward futures różni się tym, że jest przedmiotem obrotu giełdowego i ma charakter standaryzowany.
- Transakcje swapowe – umowy kupna lub sprzedaży jednej waluty za inną z odsprzedażą lub kupnem w wybranym przez strony terminie w przyszłości po uzgodnionym we wcześniejszym momencie kursie wymiany. Ten typ kontraktu sprowadza się do „wymiany przepływów pieniężnych” z różnych aktywów finansowych.
- Opcje – jedna ze stron opłaca z wyprzedzeniem prawo do kupna lub sprzedaży waluty po określonej wcześniej cenie. Może, ale nie musi, skorzystać z tego prawa, jeśli cena jest korzystna.
Hedging finansowy – plusy i minusy rozwiązania
Hedging ma wiele pozytywnych aspektów. Najważniejszym z plusów jest zabezpieczenie inwestora przed zmianami kursów walut. Pozwala to chronić majątek przed stratami, a w przypadku przedsiębiorstw wprowadza większą stabilność, szczególnie jeśli podmiot ma dużą ekspozycję na rynki międzynarodowe. Hedging zwiększa także odporność na zjawiska rynkowe, na które nie mamy wpływu, tj. kryzysy gospodarcze, zmiany w polityce monetarnej czy zawirowania polityczne.
Warto wiedzieć, że hedging walutowy ma pewne minusy, które można nazywać także „kosztami” tego typu transakcji. Przede wszystkim należy poświęcić czas i energię na to, aby zaplanować działania zabezpieczające. Dopiero odpowiednie przygotowanie pozwala na poprawne przeprowadzenie całego procesu hedgingowego. Często rozwiązanie nie gwarantuje zysku, a przy tym generuje też dodatkowe wydatki. Mogą pojawić się tu m.in. koszty transakcyjne, którymi obciążony będzie inwestor.
Hedging jest strategią ograniczającą ryzyko, co z drugiej strony może doprowadzić do utraty szans na zwiększenie zysku w przypadku, gdy zmiany rynkowe okażą się jednak korzystne dla inwestora. Trudno też zaprzeczyć faktowi, że hedging w pewnych sytuacjach i przy zastosowaniu niektórych mechanizmów zabezpieczenia staje się rodzajem spekulacji rynkowej. A to może generować – wbrew tradycyjnej definicji hedgingu – dodatkowe ryzyka.
Czy hedging eliminuje w 100% ryzyko?
Wiele osób zastanawia się, czy działania hedgingowe są skutecznym sposobem, który całkowicie zabezpiecza przed niepożądanymi skutkami transakcji walutowych. Warto w tym momencie podkreślić, że hedging naturalny, czyli wewnętrzny oraz hedging zewnętrzny nie są w stanie wyeliminować całkowicie pojawiającego się ryzyka. Często zdarza się bowiem, że trudno jest znaleźć odpowiedni instrument, który mógłby w pełni ochronić daną transakcję. Co więcej, w trudnych momentach rynkowych zmiany cen instrumentu nie są wystarczające, aby można było nimi zrównoważyć wahania cen zabezpieczanego instrumentu.
Hedging walutowy to rozwiązanie, które w teorii pomaga chronić finanse przed ekspozycją na nadmierne ryzyko związane ze zmianami kursowymi. Nie jest to jednak magiczna formuła, która zapewnia jedynie stałe zwroty. Dobrze jest mieć na uwadze, że swapy, kontrakty terminowe czy opcje nie są w stanie zabezpieczyć nas w 100% przed pojawiającymi się zagrożeniami. W niektórych przypadkach jedyną ochroną może okazać się np. całkowite wyjście z transakcji.
Co więcej, hedging bywa procesem złożonym, który wymaga dobrego zaplanowania. Wiąże się to często z ryzykiem, że nie znajdziemy instrumentu, który będziemy w stanie dopasować do naszego profilu inwestycyjnego i tolerancji na ryzyko. Niemniej, zawsze dobrze jest rozważyć dodatkowe zabezpieczenia wykonywanych transakcji.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU